Perforacja blachy - na czym polega perforowanie?

Perforowanie blachy, perforacja,  to proces, dzięki któremu uzyskuje się nowoczesny produkt o szerokim zastosowaniu. Blacha perforowana jest wykorzystywana w wielu branżach — od budowlanej, motoryzacyjnej, wentylacyjnej, klimatyzacyjnej poprzez  przemysł chemiczny, farmaceutyczny, spożywczy, aż po aranżację wnętrz i szeroko pojętą architekturę. Co sprawia, że perforacja w blachach  jest aż tak funkcjonalna?


Na czym polega perforacja blachy?


Perforacja blachy — na czym polega perforowanie metalu? To pytanie nasuwa się wielu osobom, dlatego zanim przedstawimy Państwu w skrócie podstawowe metody perforowania i rodzaje blach perforowanych,  wyjaśniamy najpierw  na czym ten proces  polega. 

Perforowanie blachy określa się  także często, potocznie otworowaniem blach. Jak sama nazwa wskazuje, polega ono na tworzeniu w materiale jakim jest metal, różnego kształtu i wielkości otworów. Sposób, metodę perforacji dobiera się w zależności od docelowego przeznaczenia blachy, materiału czyli rodzaju metalu, grubości blachy , rodzaju i wielkości wymaganych otworów. Blacha perforowana jest wykonywana następującymi metodami:


 • perforowanie na prasach szerokoperforujących 
 • wycinanie laserowe
 • wykrawanie na maszynach typu Trumpf


Metody perforowania blachy


Ponieważ sposób produkowania blachy perforowanej zależy przede wszystkim od rodzaju  użytego do produkcji metalu, gatunku blachy, jej grubości oraz kształtów, wymiarów i rozmieszczenia otworów, profesjonaliści w firmie Perforacja-blachy perforowane sp. z o.o. zadbają o to, aby właściwie dobrać odpowiednią metodę perforowania blachy i uzyskać produkt  w pełni odpowiadający Państwa potrzebom.


Perforowanie na maszynach szerokoperforujących


Produkcja blachy perforowanej poprzez perforowanie na maszynach szerokoperforujących to jedna z metod, które stosuje się najczęściej.

Jest to metoda nowoczesna, najbardziej ekonomiczna i pozwalająca na szybkie perforowanie blach do max szerokości 1500 mm. Można z niej korzystać przy produkcji blach ze stali zwykłej, ocynkowanej, nierdzewnej, kwasoodpornej, aluminium oraz mosiądzu i miedzi, a także tytan-cynku. Przeznaczona do tego maszyna umożliwia perfekcyjne wykonanie symetrycznych otworów o różnym kształcie — od okrągłych po kwadratowe oraz ozdobne. Jest to zdecydowanie jedna z największych zalet właśnie tej metody. Kolejną jest niska cena i szybkość produkcji dzięki zastosowaniu standardowych narzędzi i nowoczesnych pras szerokoperforujących.


Wycinanie laserowe


Jako uzupełnienie wyżej przedstawionej metody perforowania często stosuje się perforację laserową, nazywaną też wycinaniem czy też wykrawaniem laserowym. Metoda ta   pozwala  uzyskać precyzyjnie wykonane otwory i kształty o niestandardowych wymiarach i wzorach. Polecana jest dla zleceń nietypowych i rozwiązań indywidualnych, czyli  wszędzie tam gdzie nie można skorzystać z typowych, standardowych wzorów i typowych narzędzi produkcyjnych.

Jak widać, możliwości produkcji blachy perforowanej jest naprawdę wiele, a my dostosujemy metodę produkcji blach do Państwa potrzeb. Niezależnie od sposobu produkcji, jaki wybierzemy i zastosujemy,  zadbamy w 100 % o dostarczenie blach perforowanych, które idealnie spełnią swą funkcję, czyli  będą estetyczne i  odpowiednio wytrzymałe.


Wykrawanie na maszynach typu Trumpf


Ta metoda perforowania pozwala na dostarczenie kompleksowej usługi, to znaczy wyperforowanie blachy  z jednoczesnym wycięciem naroży, zagięciem, dodatkowymi otworami. Maszyny Trumpf pozwalaja na jednoczesne perforowanie i wykrawanie krawędzi, nawiercanie dodatkowych otworów montażowych oraz dalszą obróbkę blachy.


Rodzaje perforacji


Perforacja — blachy perforowane sp. z o.o. to miejsce, w którym zamówicie Państwo blachę perforowaną w pełni odpowiadającą Państwa potrzebom. W naszej ofercie znajdują się blachy perforowane z otworami:

 • okrągłymi
 • kwadratowymi
 • podłużnymi
 • sześciokątnymi
 • a także dekoracyjnymi

Materiały, które wykorzystujemy do ich produkcji to:

 • stal zwykła,
 • stal ocynkowana,
 • stal nierdzewna,
 • stal kwasoodporna,
 • stal żaroodporna,
 • aluminium,
 • miedź,
 • mosiądz,
 • tytan-cynk,
 • alu-cynk,
 • COR-TEN,
 • inne na zamówienie, np. blachy powlekane PVC.


Blachy perforowane — zastosowanie


Jak zawsze zaznaczamy, zastosowanie blachy perforowanej jest naprawdę szerokie. Wykorzystuje się ją m.in. przy konstruowaniu maszyn i urządzeń oraz  instalacji, a więc w zakładach przemysłowych. Z blach perforowanych korzysta też budownictwo,  motoryzacją, przemysł  wentylacyjny, chłodniczy, farmaceutyczny, chemiczny, rafineryjny.  Zastosowanie blachy perforowanej można zauważyć nawet we własnym domu — np. przy elementach układu klimatyzacyjnego czy też osłonach grzejników lub kolumnach głośnikowych, czy elementach obudowy komputerów. Z produktu tego można skorzystać, także tworząc ogrodzenie, balustradę, fasadę lub osłonę, a także ściankę działową, która dzięki swej ażurowej konstrukcji bedzie niezwykle atrakcyjna wizualnie.

Blacha z perforacją to produkt o bardzo szerokim zastosowaniu, w każdej niemalże branży i dziedzinie zycia.

Perforowanie blachy najlepiej zlecić specjalistom, dlatego polecamy Państwu skorzystanie  z naszej oferty i złożenie zamówienia u ekspertów w tej branży już teraz. Blacha perforowana to temat, w którym specjalizujemy się od ponad 25 lat.


Zaufało nam ponad 20 000 Klientów - dołącz do tego grona także i Ty.