Perforowanie blachy, perforacja, to proces, dzięki któremu uzyskuje się nowoczesny produkt o szerokim zastosowaniu. Blacha perforowana jest wykorzystywana w wielu branżach — od budowlanej, motoryzacyjnej, wentylacyjnej, klimatyzacyjnej poprzez przemysł chemiczny, farmaceutyczny, spożywczy, aż po aranżację wnętrz i szeroko pojętą architekturę. Co sprawia, że perforacja w blachach jest aż tak funkcjonalna?
Na czym polega perforacja blachy?
Perforacja blachy — na czym polega perforowanie metalu? To pytanie nasuwa się wielu osobom, dlatego zanim przedstawimy Państwu w skrócie podstawowe metody perforowania i rodzaje blach perforowanych, wyjaśniamy najpierw na czym ten proces polega.
Perforowanie blachy określa się także często, potocznie otworowaniem blach. Jak sama nazwa wskazuje, polega ono na tworzeniu w materiale jakim jest metal, różnego kształtu i wielkości otworów. Sposób, metodę perforacji dobiera się w zależności od docelowego przeznaczenia blachy, materiału czyli rodzaju metalu, grubości blachy , rodzaju i wielkości wymaganych otworów. Blacha perforowana jest wykonywana następującymi metodami:
- perforowanie na prasach szerokoperforujących
- wycinanie laserowe
- wykrawanie na maszynach typu Trumpf
Metody perforowania blachy
Ponieważ sposób produkowania blachy perforowanej zależy przede wszystkim od rodzaju użytego do produkcji metalu, gatunku blachy, jej grubości oraz kształtów, wymiarów i rozmieszczenia otworów, profesjonaliści w firmie Perforacja-blachy perforowane sp. z o.o. zadbają o to, aby właściwie dobrać odpowiednią metodę perforowania blachy i uzyskać produkt w pełni odpowiadający Państwa potrzebom.
Perforowanie na maszynach szerokoperforujących
Produkcja blachy perforowanej poprzez perforowanie na maszynach szerokoperforujących to jedna z metod, które stosuje się najczęściej.
Jest to metoda nowoczesna, najbardziej ekonomiczna i pozwalająca na szybkie perforowanie blach do max szerokości 1500 mm. Można z niej korzystać przy produkcji blach ze stali zwykłej, ocynkowanej, nierdzewnej, kwasoodpornej, aluminium oraz mosiądzu i miedzi, a także tytan-cynku. Przeznaczona do tego maszyna umożliwia perfekcyjne wykonanie symetrycznych otworów o różnym kształcie — od okrągłych po kwadratowe oraz ozdobne. Jest to zdecydowanie jedna z największych zalet właśnie tej metody. Kolejną jest niska cena i szybkość produkcji dzięki zastosowaniu standardowych narzędzi i nowoczesnych pras szerokoperforujących.
Wycinanie laserowe
Jako uzupełnienie wyżej przedstawionej metody perforowania często stosuje się perforację laserową, nazywaną też wycinaniem czy też wykrawaniem laserowym. Metoda ta pozwala uzyskać precyzyjnie wykonane otwory i kształty o niestandardowych wymiarach i wzorach. Polecana jest dla zleceń nietypowych i rozwiązań indywidualnych, czyli wszędzie tam gdzie nie można skorzystać z typowych, standardowych wzorów i typowych narzędzi produkcyjnych.
Jak widać, możliwości produkcji blachy perforowanej jest naprawdę wiele, a my dostosujemy metodę produkcji blach do Państwa potrzeb. Niezależnie od sposobu produkcji, jaki wybierzemy i zastosujemy, zadbamy w 100 % o dostarczenie blach perforowanych, które idealnie spełnią swą funkcję, czyli będą estetyczne i odpowiednio wytrzymałe.
Wykrawanie na maszynach typu Trumpf
Ta metoda perforowania pozwala na dostarczenie kompleksowej usługi, to znaczy wyperforowanie blachy z jednoczesnym wycięciem naroży, zagięciem, dodatkowymi otworami. Maszyny Trumpf pozwalaja na jednoczesne perforowanie i wykrawanie krawędzi, nawiercanie dodatkowych otworów montażowych oraz dalszą obróbkę blachy.
Rodzaje perforacji
Perforacja — blachy perforowane sp. z o.o. to miejsce, w którym zamówicie Państwo blachę perforowaną w pełni odpowiadającą Państwa potrzebom. W naszej ofercie znajdują się blachy perforowane z otworami:
- okrągłymi
- kwadratowymi
- podłużnymi
- sześciokątnymi
- a także dekoracyjnymi
Materiały, które wykorzystujemy do ich produkcji to:
- stal zwykła,
- stal ocynkowana,
- stal nierdzewna,
- stal kwasoodporna,
- stal żaroodporna,
- aluminium,
- miedź,
- mosiądz,
- tytan-cynk,
- alu-cynk,
- COR-TEN,
- inne na zamówienie, np. blachy powlekane PVC.
Blachy perforowane — zastosowanie
Jak zawsze zaznaczamy, zastosowanie blachy perforowanej jest naprawdę szerokie. Wykorzystuje się ją m.in. przy konstruowaniu maszyn i urządzeń oraz instalacji, a więc w zakładach przemysłowych. Z blach perforowanych korzysta też budownictwo, motoryzacją, przemysł wentylacyjny, chłodniczy, farmaceutyczny, chemiczny, rafineryjny. Zastosowanie blachy perforowanej można zauważyć nawet we własnym domu — np. przy elementach układu klimatyzacyjnego czy też osłonach grzejników lub kolumnach głośnikowych, czy elementach obudowy komputerów. Z produktu tego można skorzystać, także tworząc ogrodzenie, balustradę, fasadę lub osłonę, a także ściankę działową, która dzięki swej ażurowej konstrukcji bedzie niezwykle atrakcyjna wizualnie.
Blacha z perforacją to produkt o bardzo szerokim zastosowaniu, w każdej niemalże branży i dziedzinie zycia.
Perforowanie blachy najlepiej zlecić specjalistom, dlatego polecamy Państwu skorzystanie z naszej oferty i złożenie zamówienia u ekspertów w tej branży już teraz. Blacha perforowana to temat, w którym specjalizujemy się od ponad 25 lat.
Zaufało nam ponad 20 000 Klientów - dołącz do tego grona także i Ty.