Blacha perforowana – jak przemysłowy produkt stał się elementem i bazą nowoczesnej architektury i wzornictwa.

BLACHA PERFOROWANA to blacha z metalu, z precyzyjnie wykonanymi otworami, które wykonywane są na nowoczesnych prasach perforujących.
Otwory jakie w ten sposób powstają, mogą mieć różne kształty i wymiary.


Do metali z jakich wykonuje się blachy perforowane należą: stal zwykła węglowa, popularnie nazywana stalą czarną (zapewne z powodu odpowiedniej zawartości w niej takiego  pierwiastka jakim jest węgiel, C- carboneum) choć jej barwa jest szara, popielata, stalowa), stal ocynkowana, stal nierdzewna aisi 304/1.4301,  stal kwasoodporna aisi 316L, aisi 316Ti/1.4401, 1.4571,  aluminium, mosiądz, miedź.


Produkt jakim jest, niezwykle modna obecnie, blacha perforowana znany jest i wykorzystywany w przemyśle od ponad stu lat; blacha perforowana wykorzystywana była przez ten cały okres czasu jako sito, filtr, obudowa i osłona maszyn, urządzeń, element suszarni, wentylacji.
Jednak swój renesans blacha perforowana przeżywa obecnie, po tym jak doszło do jej mariażu z architekturą.


Związek blach perforowanych z architekturą i ogólnie pojętym budownictwem jest od lat bardzo silny.
Architekci pokochali ten wdzięczny produkt z uwagi na szczególne właściwości blach perforowanych, do których zaliczyć można głównie trwałość, solidność materiału, jego niewielki ciężar, a więc lekkość, która nie obciąża nadmiernie fundamentów, a także doskonałe właściwości wentylacje i możliwość dobierania podczas projektowania różnorodnych prześwitów, pozwalających na większe lub mniejsze przysłanianie lub odsłanianie tła.


W zależności od tego, czy zdecydujemy się na zastosowanie w budownictwie otworów okrągłych lub kwadratowych, a także odpowiednio dobierając ich wzory oraz w zależności od rozstawu między otworami, uzyskujemy różnorodny, ale zawsze pożądany niezwykły efekt.


Blisko siebie położone otwory w blachach perforowanych pozwalają na uzyskanie efektu dużego ażuru, koronki; natomiast otwory położone od siebie w znacznej odległości pozwalają na pozostawienie dużej powierzchni pełnej blachy, przez co element wykonany z takiej blachy będzie więcej zasłaniał niż odsłaniał, a sam w sobie będzie także nietypową ozdobą, pozwalając na przepuszczanie powietrza, ale jednocześnie zasłaniając to co pozostaje za blachą.
Jest to w tym konkretnym przypadku doskonałe rozwiązanie dla wszystkich potrzebujących prywatności i poszukujących rozwiązań na balustrady, ogrodzenia i bramy, które pozwolą stworzyć barierę z blach perforowanych, nieprzeniknioną dla wzroku.


Ścianki działowe z blach perforowanych, sufity podwieszane z blach perforowanych, balustrady schodowe, wiaty, ogrodzenia, fasady, elewacje, furtki, bramy, meble metalowe, pokazują jak popularnym i wdzięcznym produktem stała się blacha perforowana, szczególnie w ostatnich latach. Polubili ją inwestorzy za gwarancję trwałości, architekci zaś za niezliczone możliwości zestawień i aranżacji przestrzeni, a także wykonawcy za łatwość montażu.


Blacha perforowana to materiał, który może występować w architekturze samodzielnie, ale jest także materiałem towarzyskim, ponieważ chętnie występuje w zestawieniu ze szkłem, drewnem, kamieniem, tworząc w ten sposób idealne i  nowoczesne kompozycje.


Perforacja – blachy perforowane sp. z o.o. z Krakowa oferuje już od ponad  23 lat najwyższej jakości blachy perforowane i siatki, które stanowią źródło niezliczonych inspiracji dla architektów, projektantów i inwestorów.


Zaufaj doświadczonym ekspertom w dziedzinie blach perforowanych. Zapraszamy do współpracy!